Op. Dr. Erdal Cücük, Erdal Cücük, Genel Cerrah, Doktor, Uzman doktor, Tüp Mide Ameliyatı, Ameliyat, Mide, Mide Ameliyatı, Doktor Zayıflama, Hekim, Uzman Hekim, Obezite Cerrahisi, Obezite, Cerrah, Obez

Tüp mide (mide küçültme) ameliyatları

Tüp mide (mide küçültme) ameliyatları

Mide hacmini küçültmek ve kişinin daha az yiyerek kilo vermesi için yapılan bir operasyondur. Mide uzunlamasına kesilip % 80-90’ı çıkarılır. Operasyon sonrası midenin şeklinin bir tüp gibi görünmesinden dolayı ‘tüp mide’ ameliyatı denir.

Nasıl yapılır?

Laparoskopik tüm mide ameliyatı, kapalı (laparoskopik) yöntemle yapılır. Mideye, 4-5 küçük delikten kamera ve ince-uzun özel aletlerle girilir. Bu aletler, mide kısmını keserken, özel dikişlerle birbirine tutturur. Bu operasyon yaklaşık 1-2 saat sürer. 

Kilo kaybı nasıl sağlanır?

Ameliyattan sonra, mide küçüldüğü için, az miktarda yemek yendiğinde doygunluk hissi yaşanır. Öte yandan iştah da azalır. Böylece hızla kilo verilir.

Kimlere yapılabilir?

  • Vücut kitle indeksi % 40’ın üzerinde olan hastalar.
  • Vücut kitle indeksi % 35-40 arasında olup ek hastalığı bulunanlar.
  • Tıbbi yöntemlerle zayıflaması mümkün olmayan hastalar.
  • 15-70 yaş arası olup en az 3 yıllık obezite sorunu olan hastalara, bu operasyon yapılabilir.

Faydaları nelerdir?

Operasyon sonrası hastalar yaklaşık 1 yıl sonra % 40 ile % 70 arasında kilo verirken, obeziteye bağlı hastalıklarda düzelme görülür. Diyabet, yüksek tansiyon, solunum depresyonu (apne) ve yüksek kolesterol seviyeleri bu operasyondan sonra % 75’ten fazla oranda düzelir.

Op. Dr. Erdal Cücük mide küçültme (tüp mide) ve diyabet ameliyatlarını Medical Park Mersin Tarsus Hastanesi’nde yapmaktadır. Ücretsiz ön görüşme için, aşağıdaki butonlara dokunarak Op. Dr. Erdal Cücük’e ulaşın:

 

 

Ara +90 532 765 44 26

Whatsapp ile görüş

İletişim formu doldur

No Comments

Post A Comment